Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas Žetona vakara izrāde

„UGUNS UN NAKTS, NAKTS, NAKTS… ”

Pēc Raiņa lugas motīviem, sagaidot Latvijas simtgadi

Ar ko cilvēks (homo sapiens) atšķiras no pārējām dzīvajām būtnēm? Arī dzīvnieki izmanto dažādas saziņas formas, izgatavo darba rīkus, izjūt emocijas, nogalina ne tikai pārtikas iegūšanas nolūkā, bet neviens, izņemot mūs (vismaz šāds fakts nav atklāts), nespēj abstrakti domāt.

Mēs, izrādes veidotāji, esam mēģinājuši mācīties domāt abstrakti. Domāt par Latviju, par tās ejamo ceļu un turpmāko likteni.

Raiņa Lāčplēsis, Laimdota, Spīdola, Kangars arī ir abstrakcijas, simboli, ar kuriem mēs kopā dzīvojam, reizēm pat identificējamies jau 114 gadus.

Par ko mēs visi sapņojam? Par laimi. Šis jēdziens ietver sevī visus lielos un mazos faktoriņus, kurus mēs novēlam sev, saviem tuvākajiem, apkārtējiem un galu galā arī zemei, valstij, kurā dzīvojam. Tie ir mīlestība, pārticība, veselība, pašpietiekamība un vēl šis tas tīri individuāls.

Lai to sasniegtu, nepieciešams pieveikt ne tikai visus, kas dzīvo tikai savam pašlabumam vai citu savtīgām interesēm (KANGARS). Vajag nodrošināt veselīgu vidi (gan fizisku, gan garīgu), lai mūsu apdzīvotā teritorija, kuru saucam par Latviju, varētu augt, plaukt, ziedēt un vairoties (LAIMDOTA). To visu var gūt un izdarīt, izmantojot senču atstātās gara mantas, iracionālo enerģiju, ko mūsu sentēvi paaudžu paaudzēs ar smagu darbu ir iesējuši Latvijas zemē, un vulgāru fizisko spēku, kurš aug un vairojas dzimtenes Latvijas mīlestībā (LĀČPLĒSIS).

Jēgu visiem šiem mūsu pūliņiem atnesīs SPĪDOLA. Lai mēs tērētu savus spēkus, mums ir nepieciešams ideāls, sapnis. Sapnis par Latviju, kas ir ne tikai triviāls materiālo iegribu apmierinātājs, bet viscēlāko, visdižāko, visfantastiskāko mērķu iemiesojums. Garīgā vertikāle.

Bez Lāčplēša nav vajadzības pēc Spīdolas, bez Laimdotas mums Lāčplēša un Spīdolas savienība ir bezjēdzīga. Meklēsim ceļus un risinājumus kopā. Būvēsim sapni, ideālus un mācīsimies dzīvot tā, lai attaisnotu homo sapiens eksistenci uz planētas Zeme.

izrādes režisors Krišjānis Salmiņš

Valmieras Drāmas teātra aktieris

Lomās:

Krišs Meļņikonis (12.a) – Lāčplēsis

Beāte Buža (12.b) – Laimdota

Sindija Kezika (12.c) –  Laimdota

Jūlija Veremeja (12.c) – Spīdola

Ronalds Erģis (12.a) – Koknesis

Ralfs Kuģis (12.c) – Kangars

Rainers Kalniņš (12.a) – Virsaitis

Ruta Krista Avota (12.c) – Virsaitis

Rainers Leons Justs (12.c) – Kareivis

Ļaudis: Elīna Tetere (12.c), Sindija Vītola (12.a),

Annija Anna Vītiņa (12.b), Rebeka Dilbo (12.b),

Sabīne Gailīte (12.c), Vendija Vagale (12.b),

Ieva Neļķe (12.c), Laura Linda Birša (12.b),

Edijs Petrovskis (12.c)- Jaunietis aizbraucējs

 Skaņa un gaisma: Krišjānis Jekste (11.c), Dāvis Maskavičs (9.c)