Pilotprojekts “Latvijas skolu čempionāts svaru stieņa spiešanā guļus” 2018.gadā Latvijā norisinājās pirmo reizi. Tā ietvaros tika organizētas 8 sacensības (posmi) svaru stieņa spiešanā guļus lielākajās Latvijas pilsētās (piesaistot apkārtējos novadus) ar mērķi iepazīstināt ar spēka trīscīņas vienkāršāko disciplīnu – svaru stieņa spiešanu guļus, veicināt vērtīgu un veselību veicinošu jauniešu brīvā laika aizpildīšanu, fiziskās attīstības uzlabošanu, saliedētību un lokālpatriotismu.

Sacensības norisinājās pēc nedaudz atvieglotiem spiešanas guļus tehniskajiem sacensību noteikumiem – katram sportistam tiek doti 3 piegājieni, kuros uzrādīt labāko rezultātu. Svaru uz stieņa drīkst palielināt, samazināt – nē. Tiesneši vērtē snieguma izpildījumu atbilstoši tehniskajiem noteikumiem. Labākais ieskaitītais piegājiens veido sportista rezultātu. Sportisti sacenšas pa svaru kategorijām. Atbilstoši izcīnītajai vieta svaru kategorijā, sportists saņem punktus, kurus summējot veidojas skolas komandas vērtējums.

Sacensības norisinājās laikā no 2018.gada maija līdz decembrim – Gulbenē, Aizkrauklē, Liepājā, Rīgā, Alūksnē, Daugavpilī, Tukumā un Valmierā. Visos posmos kopā piedalījās 615 skolēni no 66 skolām, kuras atrodas 11 novados un 14 pilsētās. Lielākais – Rīgas posms aptuveni ar 290 dalībniekiem, lielākā konkurence vienā svaru kategorijā – 45 – sv. kat. līdz 59 kg Rīgas posmā. Posms ar visaugstākajiem individuālajiem sportistu rezultātiem – noslēdzošais – Valmieras posms. Tajā tika pacelts arī lielākais svars šajā projektā – 135 kg. Pauerliftingā un tā disciplīnās absolūti labākos sportistus līdz 2018.g. beigām noteica, salīdzinot sniegumu pēc Vilksa punktiem (atlēta paceltais svars pret atlēta paša svaru) līdzīgi kā vieglatlētikas daudzcīņās.

Skolēnu konkurencē labākie – Aivis Plociņš (95,58 p., Krāslavas ģimnāzija), Ņikita Ļutovs (87,28 p., Valsts Priekuļu tehnikums), Vents Andžejs Lūsis (84,26 p., Valsts Priekuļu tehnikums). Skolnieču konkurencē – Amanda Veikšāne (42,06 p., Valmieras Pārgaujas ģimnāzija), Sanija Ozoliņa (41,47 p., Gulbenes ģimnāzija), Linda Vīgante (39.9 p., Zemgales vidusskola (Tukuma novads)). Skolu konkurencē 3 spēcīgākās komandas – Valsts Priekuļu tehnikums, Liepājas Valsts 1. ģimnāzija, Rīgas Zolitūdes ģimnāzija.

Pasākumu organizēja Latvijas Pauerliftinga federācija, to kā sabiedriski nozīmīgu jaunatnes sporta pasākumu finansēja Latvijas Sporta federāciju padome.

Informāciju sagatavoja:

Andrejs Rožlapa,